top of page

Секрети ідеальної прогулянки

Оновлено: 8 трав.

Прогулянка є дуже важливою частиною життя собаки, тому не варто нею нехтувати, навіть якщо ваш песик маленький і ходить в туалет на пелюшку.

На прогулянці песик закриває багато своїх потреб, які неможливо закрити іншим способом, такі як спілкування з представниками свого виду, вивчення міток інших собак, дослідження навколишнього середовища, отримання нового досвіду, взаємодія з різними поверхнями, текстурами, погодними явищами тощо. Все це є дуже важливим. Але як зробити так, щоб прогулянка приносила максимум користі та задоволення? Зараз я розповім вам всі секрети приємної прогулянки!


Амуніція має бути комфортною🦮


Ми використовуємо амуніцію для безпеки, але дуже важливо щоб вона була комфортною для собаки, тому що це впливає на його емоції та поведінку на прогулянці. Уявіть, якби вам довелось ходити у незручному взутті. Навіть якби ви гуляли містом своєї мрії, ви б все одно відволікались на дискомфорт і не отримали б максимального задоволення. Так і у собак.


Що вважається комфортною амуніцією:


  1. Шлейка анатомічної форми (має вигляд Н зверху й У спереду), шлейки інших форм часто можуть обмежувати рухи собаки та спричиняти тиск на суглоби або шию*


  2. Повідець довжиною мінімум 3 метри, а краще більше (ми з Бізе використовуємо 5 метрів)


собака японський хін в анатомічній шлейці


Яка амуніція може спричиняти дискомфорт на прогулянці:

(Якщо коротко — будь-яка інша 😃)


  1. Парфорси, ЕШО, корегувальні шлейки (easy walk), зашморг, недоуздок або інша корегувальна амуніція


  2. Короткий повідець (1,5-2 метри чи менше)

  3. Рулетка

*Комфортний широкий і м’який нашийник допускається, я не рекомендую його використовувати, але ситуації бувають різні


Відвідуйте місця, де песику буде цікаво 🏞


Звучить як щось банальне? Так, хоч це здається очевидною порадою, але багато хто просто не задумується про це!


➡️ Постійно гуляєте по одному і тому ж маршруту?  Можна спробувати сходити у нове місце або піти новим шляхом! Собакам, як і нам, може набридати ходити постійно в одне і те ж місце. Тому іноді можна змінювати маршрути прогулянок, щоб урізноманітнити прогулянку і додати нових вражень.


☝️ Але варто не сильно різко ускладнювати середовище, наприклад, якщо собака звик гуляти в парку біля дому і рідко бував у місті, не варто його одразу приводити у центр міста, тому що це буде занадто складно для нього. Навантаження краще збільшувати поступово.


➡️ Маєте можливість сходити на природу, у парк, до озера?  Спробуйте зробити це! На природі є безліч цікавих запахів, різних текстур під ногами, це все дуже корисно і позитивно впливає на песика.


➡️ Песик почувається некомфортно у кафе?  Не беріть його туди, якщо в цьому нема необхідності 😉. Песик не отримає задоволення, а лише порцію стресу. Поки ви його не привчили, краще не ходити у місця що викликають стрес.


Шкала рівня насиченості середовищ


Формула проста: чим більша концентрація стимулів — тим складнішим є середовище. Стимулами є різні явища й об’єкти, з якими собака зустрічається на прогулянці: незнайомі люди, діти, люди похилого віку, спортсмени, велосипедисти, автомобілі, інші тварини, громадський транспорт тощо.


Краще починати й закінчувати прогулянку з менш насиченого середовища, так песику буде легше перенести велику кількість стимулів. Звісно, є песики, які спокійно почуваються у різних середовищах, тому спостерігайте за своїм собакою, за його поведінкою в різних середовищах, і підбирайте місця, де буде комфортно саме вашому улюбленцю.



Не поспішайте, рухайтесь у комфортному для собаки темпі 🐢


Часто на вулиці можна побачити ситуації, коли маленькому песику доводиться бігти за опікуном своїми маленькими лапками. Або коли песик зупиняється або сповільнюється, а його підганяють. Наші собаки різні, тож немає якоїсь універсальної швидкості для всіх. Комфортний темп для собаки залежить від багатьох факторів — вік, розмір, характер, рівень стресу тощо.


➡️ Як дізнатися, який темп комфортний для вашого собаки? 

Відповідь проста — спостерігати. Не підганяйте песика, дозволяйте йому робити зупинки чи уповільнювати темп.

❗️ Маленька підказка: в ідеалі мінімум 60% прогулянки собака повинен рухатися кроком: не риссю, не бігти, а саме крокувати.


Дайте йому простір 🐕


Собаки також потребують особистого простору! Маже ніякий собака не буде ходити поруч з людиною весь час по власному бажанню. Якщо таке і стається, то швидше за все це просто вивчена поведінка. Для собак є природним рухатися на відстані, досліджувати навколишнє середовище і рухатись зигзагоподібно, тож дозвольте цьому бути! Звісно, це можливо не у всіх місцях, які ви відвідуєте, але коли така можливість є — не позбавляйте собаку радості побути собакою 🐶


Дозволяйте собаці нюхати 💨


Ми, люди, сприймаємо світ очима, а собаки — носом. У собак є окремий орган, який призначений для аналізу запахів (вомеронозальний орган). Собаки можуть відчувати та аналізувати велику кількість запахів, а також комунікувати з іншими собаками за допомогою запахів.


Наприклад, мітки — це спосіб комунікації між собаками. Наразі достеменно невідомо, яку саме інформацію собаки отримують з міток, але наразі ми припускаємо, що це може бути інформація про вік, стать, стан здоров’я іншого собаки, наявність тічки тощо. Коли собаки нюхають, вони вивчають і досліджують світ, отримують чудове розумове навантаження, заспокоюються і навіть втомлюються.

❗️Запам’ятайте, нюхати, ставити і навіть облизувати мітки для собак є нормальною видотиповою поведінкою! Також нюхати це одна з базових потреб собак.
собака японський хін нюхає квіточку

Дозволяйте йому робити вибір 🤔


У житті собаки є досить мало ситуацій, де він може робити вибір самостійно, адже ми, люди, повністю контролюємо їхнє життя. Ми обираємо все — що і коли йому їсти, де спати, де гуляти, коли грати, з ким спілкуватися і навіть коли ходити в туалет! Але відчувати контроль над ситуацією є важливим для собак. Просто спробуйте давати можливість робити вибір частіше, і собака стане більш впевненим у собі. А це, своєю чергою, буде мати позитивні наслідки у багатьох сферах його життя.


Як це зробити екологічно?


👉 Коли собака пропонує піти у якісь дивні кущі, або хоче понюхати певні купи листя, або піти іншим маршрутом ніж зазвичай, спробуйте це помітити й погодитись.


👉 Якщо песик не хоче спілкуватись з якимись собаками чи людьми, не змушуйте його, якщо в цьому нема потреби; а якщо він захоче з кимось познайомитись (і якщо власник тієї собаки не проти, звичайно) - дозвольте йому це зробити.


👉 Якщо у якомусь місці песик почувається некомфортно і пропонує піти — погодьтесь і подивіться, куди він вас поведе.

❗️Звичайно, завжди потрібно зважати на обставини, і пробувати такі заняття лише там, де це буде безпечно для вас, песика і оточуючих.

собака японський хін гуляє в лісі біля куща білих квітів

Не забувайте про відпочинок 😴


Попри те, що ми виходимо на прогулянку для того, щоб гуляти, відпочинок на прогулянці теж є дуже важливим. Він допомагає забалансувати навантаження, адже на прогулянці песик отримує не тільки фізичне навантаження, а і розумову стимуляцію (наприклад нюхання є досить великим розумовим навантаженням), і для того, щоб собака не перезбуджувався від кількості стимулів (або навіть якщо це вже сталось), потрібно робити заспокійливі зупинки.


Часто собаки самі пропонують нам такі зупинки, варто лише звернути увагу і погодитися. Але ж якщо песик не пропонує (і таке може бути), тоді ми можемо запропонувати йому самі.


❗️Якщо песик зупинився чи сповільнився — це чудово, не варто його підганяти


Як краще це зробити?


1️⃣ Обрати спокійну ділянку, де немає активних стимулів поряд — це може бути галявина у парку, травичка у дворі будинку чи інше спокійне тихе місце, де собака зможе розслабитись.


2️⃣ Запропонувати зупинку (зупинитись самому), часто цього може бути достатньо — песик сам зупиниться і буде відпочивати. Він може просто спостерігати за тим що відбувається навколо, може щось нюхати або ж можна дати йому смаколик для гризіння (звичайно, якщо собака не схильний охороняти ресурси).


3️⃣ Якщо песику важко заспокоїтись і зупинитись, можна запропонувати йому гру на пошук їжі, адже пошук сприяє заспокоєнню. Наприклад, можна розкидати смаколики в траві чи заховати їх у кору дерева на рівні очей собаки. Починайте з простого, обов’язково слідкуйте, щоб у нього все виходило, якщо поки щось не виходить — спробуйте полегшити рівень складності, щоб песику було цікаво, він вигравав і ви досягали бажаного ефекту заспокоєння.


Тривалість прогулянок має бути комфортною ⌛️


Ідеальна тривалість прогулянки для кожного песика є індивідуальною і залежить від різних факторів. Зважайте на вік песика, адже для цуценят і собак похилого віку тривалість прогулянки має бути меншою, ніж для дорослих собак.


Як визначити оптимальну тривалість прогулянки?


👉 Оцінити вік песика — якщо це цуценя, то 15 хвилин прогулянки йому буде достатньо. Прогулянка — це велика кількість вражень, важливо не перенавантажувати нервову систему малюка і давати йому достатню кількість відпочинку впродовж дня.


👉 Оцінити саму прогулянку і кількість стимулів на ній — чим більш насичений маршрут, тим меншою повинна бути тривалість прогулянки. Які це можуть бути стимули? Те, що зустрічається у вас на шляху: перехожі, діти, авто, інші собаки, коти, але особливо виснажливими є тригери, що викликають у собаки небажану поведінку.


👉 Оцінити стан собаки після прогулянки — яким собака повертається додому — збудженим/активним/виснаженим? Якщо повертаючись додому песик не спокійний та довго не може заспокоїтись після прогулянки, варто переглянути свої прогулянки та спробувати скоротити тривалість прогулянки або кількість стимулів на ній.


два японських хіна граються одне з одним у дворі

Прогулянки – це чудова можливість цікаво і корисно провести час зі своїм песиком. Насолоджуйтесь цим часом, будьте щирими, знайдіть в цьому кайф для себе. Все це може значно покращити ваші відносини з улюбленцем 💙



Comments


bottom of page