top of page

Як давати ліки собаці без стресу

Давати собаці ліки – завдання не з простих. Але якщо підходити до цього грамотно, можна уникнути стресу та зробити процес максимально комфортним для собаки. Ось покрокова інструкція, яка допоможе.


Крок 1. Визначаємо смак ліків


Перш ніж давати ліки, варто зрозуміти, який вони мають смак та наскільки вони будуть неприємні для собаки.


Ветеринарні препарати

Ліки, що розроблені спеціально для тварин, часто мають приємний або нейтральний смак. Це зроблено спеціально, щоб полегшити введення препарату тварині. Часто до таких препаратів додають смакові добавки та ароматизатори.*

Зазвичай, такі ліки продають у ветеринарних аптеках чи зоомагазинах та на упаковці написано "для застосування у ветеринарній медицині"


Препарати для дітей

Ліки, що призначені для дітей, можуть бути солодкими та/або мати приємний аромат, і собаки, переважно, їх сприймають добре (але все залежить від конкретного препарату).


Людські ліки

Препарати, що продаються у звичайній аптеці, також призначають і для тварин. Серед таких препаратів можна виділити певні закономірності:

  • Таблетки, що продаються лише за рецептом, зазвичай дуже гіркі.

  • Таблетки в оболонці можуть мати нейтральний смак, але після розрізання (порушення цілісності оболонки) стають гіркими.

  • Вміст капсул майже завжди гіркий.


Якщо ви не впевнені у смаку препарату, є декілька способів дізнатися про смак:

  • Прочитайте інструкцію або запитайте у вашого ветеринарного лікаря.

  • Запропонуйте собаці таблетку без маскування та подивіться на реакцію.


Проте в цілому, якщо у вас є сумніви щодо смакових якостей, краще сховати ліки одразу, ніж ризикувати довірою собаки. Особливо це стосується випадків, коли песику призначений курс лікування, а не разовий прийом.


Крок 2. Нейтралізуємо гіркий смак


Якщо ліки мають виражений неприємний смак та запах, їх потрібно правильно замаскувати.

Собаки мають менше смакових рецепторів, ніж люди, проте набагато більше нюхових, тож при маскуванні їжі, важливо враховувати цей нюанс. Замасковані ліки, перш за все, не повинні мати різкого запаху. Собаки можуть відчувати гіркі та смаки, а також вони зважають на текстуру (наприклад, текстура ентеросгелю, атоксілу зазвичай їм не подобається, при тому що вираженого смаку ці препарати не мають). Тож що можна зробити?


  • Розчинення у воді – деякі таблетки можна розчиняти та залишати у воді від 2 до 24 годин, що значно зменшує їхню гіркоту без втрати ефективності, проте про допустимість такого методу в кожному конкретному випадку краще уточнити у вашого лікаря.

  • Желатинові капсули – доступні в інтернеті, дозволяють ізолювати смак, можна використовувати для препаратів як у формі порошку, так і таблетки.

Важливо обрати правильний розмір капсули (від 000 – найбільша, до 5 – найменша). Зазвичай, виробники наводять таблиці, у яких зазначено відповідність кількості препарату до розміру капсули, що допомагає обрати оптимальний варіант.


розміри капсул
Розміри капсул

Крок 3. Як дати собаці ліки


1. З їжею

Зазвичай, ліки для шлунку та сорбенти не можна змішувати з їжею, а більшість інших можна та навіть треба, щоб уникнути подразнення шлунку, проте обов'язково уточнюйте цей момент стосовно конкретних ліків у вашого лікаря.


Порошок або сироп

Якщо ліки у формі порошку чи сиропу, залежно від кількості препарату та вподобань вашого собаки, можна:

  • змішати з курячим бульйоном або паштетом

  • змішати зі звичайною порцією їжі


Таблетка

  • Запропонувати просто так – деякі собаки їдять без проблем.

  • Подрібнити та змішати з улюбленою їжею.

  • Сховати в шматочок м’яса або паштету (важливо, щоб текстура таблетки не контрастувала з їжею).

    Якщо використовуєте цей метод, не давайте м'ясо з таблеткою одразу, натомість дайте кілька шматочків без таблетки, потім із нею, а після – знову без.

  • Існують спеціальні смаколики для давання таблеток - Pharma Pet Transporter. Вони зроблені спеціально такої форми, щоб ви могли без проблем розмістити таблетку всередині та дати собаці

pharma pet transporter
Pharma Pet Transporter - ласощі для таблеток

Для збільшення привабливості їжі, у якій сховані ліки, можна використовувати порошок FortiFlora (пробіотик) або FortiFlora Plus (пробіотик + пребіотик). Він має приємний смак та привабливий аромат, що подобається більшості собак.


FortiFlora Plus
 FortiFlora Plus

2. Без їжі

Тут допоможе метод введення через шприц без голки, якщо це рідина, або спеціальний "таблеткодавач", якщо це таблетка. Вводити потрібно буде безпосередньо в рот. Важливо заздалегідь привчити собаку до такого методу введення.

таблеткодавач
таблеткодавець / таблеткодавач / інтродьюсер
Описані алгоритми бажано розділити на декілька підходів, щоб не перенавантажити собаку. Не поспійшайте, відпрацьовуйте кожен крок до моменту, поки песику буде легко даватися його виконання, і лише потім можна переходити до наступного.

Рідина

Для добровільного прийому рідини через шприц, потрібно привчати собаку у декілька етапів:

  1. Дозвольте собаці ознайомитись з новим предметом та винагородіть за спокійну реакцію.

  2. Починайте з того, що давайте собаці через шприц щось смачне (наприклад, курячий бульйон). Розмістіть його таким чином, щоб собака самостійно міг злизати рідину. Випустіть зі шприца буквально декілька крапель та дайте собаці. Винагородіть собаку, за те що він їх злиже, давши смаколик.

  3. Коли собака робить це спокійно та легко за вашим проханням, можна переходити до наступного етапу, видаючи більше рідини та розміщуючи шприц в роті собаки. Важливо не давати собаці всю рідину одразу, а слідкувати, щоб він встигав її проковтувати, для того щоб уникнути захлинання. Дайте собаці можливість пити у тому темпі, у якому зручно йому. Нагороджуйте смаколиками.

  4. Коли пес добровільно випиває рідину зі шприца, можна переходити до зміни рідини на щось менш смачне - наприклад, вода. Повторіть все те саме, тільки з водою у шприці. Нагороджуйте за правильні дії та спокійні реакції.

  5. Коли песик вже зрозумів суть та легко дозволяє випоювати йому воду, можна замінювати воду на потрібні ліки, проте не забувайте хвалити його.


Таблетка/капсула

Для давання таблеток, можна використовувати так званий "таблеткодавець/таблеткодавач/інтродьюсер" - спеціальний ветеринарний шприц без голки з м'яким наконечником, щоб не травмувати піднебіння собаки. Але до його використання також варто привчити заздалегідь.


  1. Спершу вам потрібно навчити собаку спокійно ставитись до доторків до мордочки та маніпуляцій у роті. Для цього візьміть смаколики та запросіть собаку підійти до вас, покажіть їй шприц та дозвольте познайомитись з ним, винагородіть за інтерес.


  2. Доторкніться до мордочки собаки рукою, винагородіть за спокійну реакцію. З кожним новим підходом затримуйте руку на мордочці довше, додаючи по декілька секунд, не забувайте нагороджувати за кожен доторк.


  3. Коли собака добре до цього ставиться, спробуйте ненадовго підняти їй губи/відкрити рот, винагородіть, незалежно від реакції (якщо собака демонструє страх, агресію - поверніться на крок назад, зробіть паузу, не сваріть собаку). Не забувайте, що страх неможливо підкріпити, у цій ситуації головне закласти довіру до маніпуляцій, тому зажди підтримуйте та винагороджуйте песика.

  4. Переходьте до наступного кроку лише тоді, коли собака спокійно реагує на попередній крок та не демонструє сигналів дискомфорту (облизування, відвертання голови, позіхання, підведення погляду)

  5. Коли собака дозволяє вам відкрити їй рот, покладіть смаколик у таблеткодавець, відкрийте собаці рот та покладіть смаколик їй на язик, але не занадто глибоко, щоб собака могла розрізнити смак та щоб не спровокувати фарингальний (блювотний) рефлекс. Віддавши смаколик зі шприца, дочекайтесь поки собака його проковтне та нагородіть ще одним смаколиком з рук, похваліть словесно.

  6. Відпрацюйте попередні кроки настільки, щоб собака з легкістю з'їдав те, що ви даєте йому зі шприца. Нагороджуйте його окремим смаколиком кожного разу після цього. Коли цей етап пройдено, можна переходити до вибіркового підкріплення - давати смаколик в нагороду не кожного разу, а спочатку в 50% випадків, потім у 25%, а потім взагалі без нього.

  7. Коли це відпрацьовано, можна давати таблетку.


Собака випльовує ліки

Якщо ви все зробили, а собака виплюнула ліки - на це може бути декілька причин. І вирішення проблеми буде залежати від причини.

Імовірна причина

Пояснення

Рішення

неякісно замаскована таблетка

собака відчула неприємний смак/текстуру

зробіть паузу, а пізніше спробуйте ще раз, але цього разу замаскуйте таблетку ретельніше, бо ви ризикуєте втратити довіру собаки

недовіра

собака не довіряє, тому ретельно перевіряє їжу на наявність підозрілих елементів

для недовірливих собак краще не використовувати обман, адже це може посилити недовіру Тут декілька варіантів: або привчіть собаку до добровільного прийому ліків, або сховайте таблетку так, щоб собака точно не знайшла, адже з кожною знахідкою вона переконується в тому, що вам не можна довіряти

блювотний рефлекс

даючи таблетку, ви доторкнулися до задньої стінки піднебіння та спровокували блювотний рефлекс

зробіть паузу, запропонуйте води і спробуйте знову, але намагайтесь бути обережнішими

страх

ви не привчили собаку до добровільного прийому ліків або вона має попередній негативний досвід, тому боїться цього процесу

для собак зі страхом та краще обирати метод з маскуванням таблетки у їжі та паралельно з цим працювати над довірою


Крім рішень, перерахованих вище, можна давайте ліки після фізичної активності або безпосередньо перед плановим прийомом їжі – на голодний шлунок собака буде менш вибагливою.


Якщо проблему складно вирішити – уточніть у ветеринара, чи є інша форма препарату (сироп, ін’єкція тощо) або починайте процес привчання до введення ліків через шприц без голки.


Часті помилки


🚫 Обман – не кажіть "це смаколик", якщо насправді це таблетка, адже це може негативно вплинути на довіру до вас і прийом ліків в подальншому буде складнішим.


🚫 Покарання – не сваріть собаку, якщо вона випльовує ліки, адже це не лише не змотивує її випити ліки, а й створить неприємну асоціацію з процедурою. Також це може призвести до страху подібних маніпуляцій і зниження довіри до вас в цілому.


🚫 Жорстка фіксація – це те, чого дуже не люблять собаки. Це ставить собаку в ситуацію, коли у неї немає вибору, і це може призвести до неприємних наслідків, таких як зниження довіри до вас та/або маніпуляцій, страху процедур, невпевненості собаки в собі та навіть агресивних реакцій.


Висновок


Давати ліки собаці може бути непростим завданням, особливо якщо улюбленець недовірливий або має негативний досвід. Однак, застосовуючи правильний підхід, можна зробити цей процес більш комфортним як для собаки, так і для себе.


Важливо враховувати смак та текстуру ліків, а також використовувати методи, які допомагають замаскувати гіркий присмак. Якщо таблетку неможливо змішати з їжею, варто привчити собаку до шприца без голки або спеціального таблеткодавця.


Найголовніше – не обманювати та не застосовувати силу. Кожен досвід прийому ліків має бути максимально спокійним і передбачуваним для собаки. Використання позитивного підкріплення, поступового привчання та уважне ставлення до потреб собаки допоможуть зробити цей процес менш стресовим.


Якщо жоден із методів не працює або собака постійно відмовляється від ліків, варто проконсультуватися з ветеринаром щодо альтернативних форм препаратів, таких як сиропи або ін’єкції. Крім того, у випадках, коли собака має сильну недовіру чи страх перед подібними маніпуляціями, може допомогти робота з кінологом. Якщо вам потрібна індивідуальна консультація щодо поведінки собаки під час прийому ліків, записуйтеся на консультацію тут.

댓글


bottom of page