top of page

Все про покарання. Як правильно сварити собаку?

Оновлено: 14 лист. 2024 р.

Нарешті хтось вирішив підняти запитання, яке так хвилює всіх собачників-новачків (та і не тільки). Адже ми звикли до того, що для того, щоб собака чогось не робила, її потрібно покарати. Але чи дійсно це так? Як це вплине на ваші стосунки та чи дійсно собака перестане проявляти небажану поведінку внаслідок цього? Про це і поговоримо!


То як же правильно сварити собаку? Для тих хто хоче одразу дізнатись відповідь: ніяк! А якщо хочете розібратися в цьому детальніше, запрошую до читання.


Але для того, щоб говорити про такі, здавалося б, прості речі, нам необхідно буде трішки поговорити про такі поняття як покарання та підкріплення, а також заглибитись у те, як взагалі формується поведінка.


Звідки ноги ростуть


У 20 столітті був дуже популярним один напрям у людській психології, який називається “біхевіоризм”. Суть його полягає в тому, що будь-яка поведінка пояснюється як “механічні, рефлективні акти у відповідь на зовнішні подразники”. Тобто поведінка це наслідок впливу зовнішніх подразників + попереднього досвіду. Досить спрощене уявлення про поведінку, чи не так?


З часом, з людської психології ця концепція перекочувала до поведінки тварин та, власне, кінології. І якщо з людської психології це вже давно пішло, то розуміння поведінки тварин досі переважно базується на біхевіористичному підході та квадранті Скіннера.


Концепція оперантного обумовлення


Це досить відома концепція, яку розробив такий собі американський психолог Б. Ф. Скіннер. Якщо коротко, то внаслідок дії зовнішніх стимулів можна отримати один з 5 наслідків:


  1. Позитивне підкріплення додавання стимулу, щоб збільшити ймовірність повторення бажаної поведінки (наприклад, дати ласощі собаці за виконання команди).

  2. Негативне підкріплення видалення неприємного стимулу, щоб збільшити ймовірність повторення бажаної поведінки (наприклад, припинення тиску на повідець, коли собака йде поруч).

  3. Позитивне покарання додавання неприємного стимулу, щоб зменшити ймовірність повторення небажаної поведінки (наприклад, голосний звук при небажаній поведінці).

  4. Негативне покарання видалення приємного стимулу, щоб зменшити ймовірність повторення небажаної поведінки (наприклад, забрати іграшку внаслідок поганої поведінки).

  5. Згасання відбувається тоді, коли раніше підкріплена поведінка більше не є ефективною (наприклад, собака спочатку отримувала нагороду кожного разу за виконання команди “сидіти”, а потім перестала: спершу собака буде виконувати команду рідше та рідше, а потім перестане це робити взагалі).


Схема концепції оперантного обумовлення

Чи може бути ця концепція ефективною? Так. Але у неї є основний недолік – вона не враховує внутрішній стан та мотивацію собаки, а також ставить поведінку найвищою метою занять. Тобто, не важливо яким способом досягати поведінки (навіть ціною погіршення стану собаки та ваших з нею стосунків), головне, щоб мета була досягнена.

У школі Mydog Welfare ми враховуємо стан собаки, її інтереси, бажання, вподобання та ставимо добробут собаки на перше місце.

Що корисного ми можемо взяти собі


Використання негативного підкріплення та позитивного покарання вважається негуманним та може призвести до різних неприємних наслідків, тож ми рекомендуємо використовувати лише позитивне підкріплення та згасання. Іноді також до гуманних впливів відносять негативне покарання, проте замість негативного покарання краще застосовувати менеджмент середовища та превентивні міри.

Наприклад: замість того, щоб брати собаку на короткий повідець після того, як вона втекла від вас (у якості покарання), краще підібрати для неї повідець комфортної довжини та взагалі не відпускати її до моменту, поки ви не відпрацюєте підзив.

Але! Важливо розуміти, що поведінка не обмежується впливом на собаку зовнішніх стимулів. Особливу увагу важливо приділяти стану собаки, її добробуту та перш за все працювати з причинами поведінки.


В першу чергу ми визначаємо причини та пропрацьовуємо їх, а вже потім (за потреби) підключаємо навчання — за допомогою оперантного обумовлення чи інших методів.


Розглянемо на прикладі


Собака пісяє на ліжко. Ми можемо його покарати за це та не розбиратися з причинами (позитивне покарання).


Варіант 1

Варіант 2


Якщо покарання буде недостатньо сильним, вона продовжить це робити, а можливо навіть з більшою частотою та інтенсивністю.

Якщо покарання буде занадто сильним, собака припинить пісяти на ліжко, але у неї почне випадати шерсть та з’являться агресивні реакції.

Чому?

Часто неохайність може бути спричинена стресом (як у цьому умовному випадку), тож покаравши собаку ми підвищили її загальний рівень стресу і вуаля — це збільшило симптоми.

Тут теж неохайність була спричинена стресом, але покарання було ще більшим стресом і від страху собака припинила небажану дію, проте через посилення стресу з’явилися нові симптоми та наслідки.

А що треба було зробити?


Проаналізувати, як часто це відбувається, в яких ситуаціях, простежити закономірності. Визначити причини та працювати з ними!


Лише так можна надійно та ефективно модифікувати поведінку собаки, при цьому не погіршуючи, а навпаки покращуючи ваші стосунки!


Висновок


У підсумку, важливо розуміти, що поведінка собаки формується не лише під впливом зовнішніх стимулів, а й залежить від її внутрішнього стану та мотивації. Використання позитивного підкріплення, негативного покарання та згасання може бути ефективним та гуманним підходом до виховання.


Однак, перш за все, необхідно працювати з причинами небажаної поведінки, враховуючи добробут та інтереси вашого улюбленця. Лише так ви зможете досягти стабільних результатів та зміцнити свої стосунки з собакою.


Якщо ви хочете визначити причини небажаної поведінки та пропрацювати їх, модифікувати небажану поведінку та ще й порозумітися зі своїм песиком, приходьте на індивідуальний супровід кінолога!

 
 
 

Comments


bottom of page