top of page

"Допоможіть! Моя собака – підліток" або Все про підлітковий період у собак

Оновлено: 14 лист. 2024 р.

Підлітковий вік є дуже чутливим періодом як у людей, так і у собак. Цей період характеризується значними змінами в поведінці та фізіології. У собак він зазвичай настає у віці від 6 до 18 місяців, залежно від породи та індивідуальних особливостей. У цей час в організмі відбуваються значні зміни.


Підлітковий період може мати значний вплив на все подальше життя. Чому так та що з цим робити? Як допомогти собі та песику пройти цей період? Пропоную розглянути у цій статті.


Фізіологічні зміни


Ендокринна система


👉 Підвищується рівень статевих гормонів

👉 Активно зростають і розвиваються статеві залози


Фізична форма

👉 Підлітки продовжують рости, і їх кістки подовжуються та зміцнюються.

👉  Вони також набирають вагу через розвиток м’язів та інших тканин.


Нервова система


👉 Активно розвивається головний мозок, покращується швидкість і ефективність нервових імпульсів

👉 Собаки стають більш соціально активними та демонструють поведінкові зміни, пов’язані з соціальним навчанням


Імунна система


👉 Імунна система зміцнюється та стає більш ефективною у боротьбі з інфекціями.


Обмін речовин


👉 Метаболізм може змінюватися залежно від гормональних змін та збільшення фізичної активності.


Поведінкові зміни


Підлітковому віку притаманні деякі поведінкові особливості, що спричинені фізіологічними змінами в організмі. Серед них можуть буди:


✅ зниження слухняності

✅ зниження концентрації, уваги

✅ підвищення тривожність

✅ збільшення цікавість до людей та до інших собак

✅ підвищення збуджуваності, активності

✅ підвищення прив’язаності до своєї людини


Але водночас з цим, не факт що саме у вашого собачого підлітка будуть всі ці зміни. Все індивідуально, вони можуть відбуватися одночасно або по черзі, бути помітними чи незначними, тривати швидко чи промайнути практично непомітно.


японський хін підліток

Що з цим робити: основні принципи ✍️


Розуміння та терпіння


База, ґрунт, фундамент. Запасайтеся м’ятним чаєм та записуйтесь на йогу 🧘🏼‍♀️

Собака може бісити вас поводитися неслухняно не через поганий характер, а через фізіологічні зміни, які вона переживає. Тут дуже допомагає усвідомлення, що підлітковий вік — це тимчасовий період (на щастя😃).

Якщо виникає небажана поведінка, завжди намагайтесь зрозуміти її причини, це єдиний безпечний та ефективний спосіб впоратися з нею.

Сумний факт: наслідки підліткового періоду для благополуччя можуть бути довготривалими, оскільки це піковий вік, коли собаки потрапляють до притулків. Добробут також може бути під загрозою, якщо проблемна поведінка призводить до використання методів дресирування, заснованих на покараннях, або змушує опікунів відсторонюватися від тварини*

медитація з собакою

Послідовність у вихованні


Взагалі-то це важливо не лише у підлітковому віці собаки, а зажди, просто у підлітковому віці це ОСОБЛИВО важливо.

Собака також вчиться жити у суспільстві, тому повинна чітко розуміти, які поведінкові моделі прийнятні, а які — ні. Наприклад, не можна сьогодні дозволяти якусь дію, а завтра сварити за неї ж, адже це створює відчуття непередбачуваності для собаки та явно не сприяє розвитку довіри між вами. Розвивайте рутину, намагайтеся слідувати розкладу дня собаки, так її середовище буде передбачуваним, а вона в результаті буде почуватися спокійніше та впевненіше.

Ну і звісно, ніколи не сваріть та не використовуйте покарання, бо мало того що це не завжди ефективно, так це ще й може мати негативні наслідки.


Баланс навантажень


Важливо не перенавантажувати собаку як емоційно / розумово, так і фізично. У цей період у собак дуже чутлива нервова система, яка і так постійно навантажена стимулами, адже вона лише пізнає світ, для неї навколо все нове! Тому особливо важливо слідкувати за її рівнем збудження та кількість (і якістю) сну.


собака пізнає світ

Не соромтесь просити про допомогу


Важливо вчасно зізнатися собі, якщо ви не вивозите! Якщо таке трапилось, краще зверніться до спеціаліста з поведінки, який допоможе вам з небажаною поведінкою та навчить вас розуміти свого песика і закривати його потреби. Повірте, так буде легше і краще всім!

Набагато простіше і попередити проблеми чи почати вирішувати їх одразу, ніж відкладати це до моменту, коли вже стане нестерпно 😃


Висновок


Підлітковий вік у собак — це непростий, але важливий етап у їхньому та нашому з ними житті. З розумінням, терпінням та правильним підходом ви зможете допомогти своєму малому пройти через цей період з мінімальним стресом та максимальними вигодами для його майбутнього. Пам'ятайте, що ваша підтримка та любов є ключовими елементами у вихованні щасливого та впевненого в собі собаки 😎



Посилання на дослідження

Asher, Lucy; England, Gary C. W.; Sommerville, Rebecca; Harvey, Naomi D. (2020). Supplementary material from "Teenage dogs? Evidence for adolescent-phase conflict behaviour and an association between attachment to humans and pubertal timing in the domestic dog". The Royal Society. Collection. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.c.4955564.v1

Comments


bottom of page