Собака та вибухи: допомога собаці при страху гучних звуків
- Маргарита Колісніченко
- 8 лип. 2024 р.
- Читати 5 хв
Оновлено: 14 лист. 2024 р.
Гучні звуки, такі як вибухи, грім чи салюти, можуть стати серйозним випробуванням для нас та наших песиків. Всі собаки мають надзвичайно чутливий слух, а деякі з них можуть мати також негативний чи травматичний досвід, спричинений війною. Симптоми стресу можуть бути досить серйозними, від тремтіння і прискореного дихання до нетримання сечі та калу. В цій статті ми розглянемо, як підготуватися до таких ситуацій, що робити під час гучних звуків, та як допомогти собаці відновитися після стресу. Розгляньмо детально кожен з цих аспектів, щоб бути готовими допомогти нашому улюбленцю.
Симптоми гострого стресу
сильне слиновиділення
втрата шерсті
нетримання сечі / калу
тремтіння або м'язова напруга
прискорене дихання або серцебиття
Ці симптоми можуть виникнути у момент події та зберігатися ще протягом 14 днів після неї. Якщо з часом вони не втрачають інтенсивності та не проходять більше ніж 14 днів, краще звернутися до спеціаліста з поведінки собак / кінолога, або ж до поведінкового ветеринара.
Що робити
Перед
Якщо ви знаєте, що невдовзі може бути гучно (наприклад, оголошена повітряна тривога чи за прогнозом погоди буде гроза), то у вас є час підготуватися. Залежно від того, скільки часу у вас є, ви можете:
Підготувати укриття
Ви знаєте свого песика як ніхто інший, тож подумайте, що допомагає йому справлятися зі стресом.
Можливо, він почувається спокійніше під ліжком? Або у своїй лежанці/будиночку? Чи найкраще його заспокоюють ваші обійми?
Виходячи з цього, подумайте про те, як створити йому його власне “укриття”, але у дійсно безпечному місці.
Наприклад, ваш песик почувається спокійніше в своєму будиночку, тож коли починається тривога, можна перенести його будиночок у безпечне місце. Або, купити йому переноску, в якій можна заховатися, щоб легко брати її з собою в укриття та песик почувався в безпеці.
Якщо безпечним місцем для песика є ваші обійми, то це теж чудово — ви можете запропонувати йому залізти до вас на ручки, щоб почуватися спокійніше.

Подбати про звукоізоляцію
Існують різні способи це зробити. Наприклад, в укритті, під час повітряної тривоги, вибухи чутно набагато менше, ніж у квартирі. Тож якщо ви не ходите в укриття заради себе, зробіть це заради вашого песика 🙏
Окрім цього, існують собачі шумопоглинаючі навушники. Зазвичай їх використовують при розмінуванні, але для наших цілей вони також чудово підійдуть.

Також є спеціальний снуд для собак, який теж зменшує гучність шумів та завдяки цьому, зменшити інтенсивність реакцій вашого песика.
Звернутися за фармакотерапією
Якщо ваш собака важко переносить звуки або має симптоми гострої реакції після пережитого стресу, що не вщухають протягом 14 днів, можна звернутися до поведінкового ветеринара за рекомендацією заспокійливих препаратів.
Також можна почати приймати препарати, якщо ви розумієте що починається період гучних звуків, наприклад, новорічні свята.
Але все це виключно під контролем вашого ветеринарного лікаря.
Копінг-стратегії
У кожного собаки є свої методи впоратися зі стресовими та/або складними життєвими ситуаціями. Ці методи називаються копінг-стратегіями.
Можливо, ви помічали, що допомагає вашому песикові розслабитися після збудження? Подумайте про те, що можна запропонувати песику, щоб скинути напругу. Можливо йому допомагає щось знищити, розгризти, розірвати? А може, навпаки, повилизувати чи пошукати? Попити водички, пробігтися?
Якщо ви знайшли, які копінг-стратегії застосовує ваш песик, ви можете підготувати для нього легальне забезпечення цих потреб.
Наприклад, вашому собаці допомагає руйнування – чудово! Підготуйте для нього щось, що можна буде легально зруйнувати. Це може бути коробка з-під посилки, старі шкарпетки, рулон туалетного паперу – будь-що, безпечне для песика. І в той момент, коли йому захочеться скинути напругу, ви можете запропонувати йому ваші заготовки, замість того щоб він з’їв ваше нове взуття.

В моменті
Коли почалися гучні звуки, намагайтеся зберігати спокій. Собаки дуже орієнтуються на наш стан та можуть переймати його. А якщо песик сам нервує і побачить що ви теж тривожитесь – це може посилити його реакцію. Натомість ваша спокійна реакція може допомогти йому зрозуміти, що нічого страшного не відбувається, а якщо і відбувається – то ви разом, і допоможете йому. Можна розмовляти з ним спокійним лагідним голосом, заспокоюючи. Моральна підтримка потрібна і песикам.
Одразу після
Коли гучні звуки вже відбулися, почалася гостра стресова реакція. І вона може швидко закінчитися, а може тривати ще протягом наступних днів, тож важливо пам’ятати про це та допомагати песику пережити цей стан.
Навіть якщо ззовні стресова реакція закінчилася швидко, вплив на організм вона буде справляти ще деякий час (до 72 годин). Чим ми можемо допомогти?
Забезпечте спокій
Спокій є надзвичайно важливим для відновлення після стресових ситуацій. Забезпечте собаці тихе та затишне місце, де його ніхто не буде чіпати. Уникайте гучних звуків, яскравого світла та активних ігор. Створіть атмосферу спокою, використовуючи м'яку музику або білий шум, який допоможе приховати несподівані звуки.

Мінімум навантажень
Нічого не вимагайте від собаки у цей період – жодних команд, трюків, послуху. Не вивчайте нічого нового і не просіть виконувати вивчене. Зменшіть кількість подразників, що є для собаки тригерами. Дозвольте собаці відпочити у цей непростий для її організму період.
Будьте поруч
Ваш спокій також сприяє заспокоєнню собаки, тому важливо бути поруч та демонструвати свою підтримку. Але не нав’язуйте свою компанію. Підтримуйте, заохочуйте, якщо ваш песик хоче спілкуватися, та не зачіпайте його, якщо він сховався у своєму “укритті” та відпочиває там.
Навіть якщо зазвичай песик спокійно залишається сам вдома, то після гострого стресу він може змінити свої реакції та почати тривожитись, переживати, коли залишається сам. Тому важливо не залишати його на самоті, поки його стан не стабілізується, адже є ризик формування сепараційної тривоги.
Тривалий та якісний сон
Сон – це основа добробуту та відновлення. Необхідно забезпечити песикові всі умови для того, щоб він міг відновитися після пережитого. Сон повинен бути тривалим – 18-20 годин – та якісним. Якщо песику складно заснути чи перейти до фази глибокого сну, вам може допомогти розслабляюча музика для собак.
Також, багатьом песикам допомагає спати поруч з людиною, тому можете лягти поруч і поспати разом.
Збалансований раціон
Звісно, раціон повинен бути збалансованим завжди, але після стресових подій це особливо важливо, адже організм повинен мати звідки брати сили для відновлення. На період відновлення можна також збільшити калорійність раціону, щоб швидше відновити сили.

Гризти, нюхати та вилизувати
Це три дії, які допомагають собакам “у будь-якій незрозумілій ситуації”. Та й у зрозумілій теж 🙂
Під час цих дій собаки розслабляються, концентруються. В процесі у них виділяється дофамін, “гормон радості”, який підвищує настрій та допомагає впоратися зі стресом.
У мене є безплатний гайд, присвячений якраз цим трьом потребам собак та тому, як можна їх закрити. Щоб його отримати, напишіть мені в особисті в Інстаграмі слово “гайд” та я вам його надішлю!
Підсумок
Догляд за собакою під час і після гучних звуків вимагає підготовки, уваги та любові. Забезпечення безпечного місця, звукоізоляції, підтримка спокою, надання можливості використовувати копінг-стратегії та забезпечення належного догляду після стресу — все це допоможе вашому улюбленцю легше перенести важкі моменти. Не забувайте, що ваше спокійне та впевнене ставлення також сприяє заспокоєнню вашого песика. Якщо симптоми стресу не зникають протягом двох тижнів, обов’язково зверніться до ветеринара або спеціаліста з поведінки тварин. Ваше терпіння і турбота допоможуть вашому собаці подолати будь-які труднощі та відновити свій спокій.
Comments